top of page

NASLOV:  KLINICKI ESEJ  KE  -  CLINICAL  PAPER … CP


To je  esej za 3 stepen. :

"Clinical paper  - Klinicki esej : o nastanku grupe..o clanovima grupe I  razvoju grupe u toku  minimum 80 seansi. koje je student  terapeut vodio. ( ako je to bila jedna grupa sa 80 seansi..... a moguce je i da je student vodio 2 grupe,  naprimer  jedna grupa  50 seansi  I druga grupa  30 seansi i slicno )
bitno  je da to ne bude vise od 2 grupe.jer onda nece biti dovoljno seansi da bi se razvile potrebne faze grupe.  Pozeljno je da bude jedna grupa ili 2 grupe ,da  ima dovoljno  seansi sa jednom grupom , da  bi se pratio razvoj grupe u toku niza seansi .  Najcesce je to poluzatvorena grupa sa ciljem da ima stalniji sastav da bi se postigla kohezija i intima. I bolje interpersonalno ucenje. Da bi se u nizu seansi  dovoljno razvili interpersonalni odnosi i postigle sve razvojne faze grupe.  Moguce je da student  u CP pored 2 glavne grupe pomene I neke delove I  trece grupe koju je vodio  I napravi poredjenja  sve 3 grupe . Posebo u Specijalnom Delu  SD  Klinickog eseja, Clinical Paper  CP

KE ili CP treba da ima ukupno  izmedju 45 do oko 80 strana  A4
 Specijalni Deo  SD treba da ima minimum 6 strana
   Na pocetku da bude sadrzaj  sa naslovima delova I podnaslovima I sa brojem strane na kojoj taj deo pocinje. 
  Pocinje  sa osnovnim podacima o grupi o kojoj ce se dalje pisati.  Kako je ta grupa nastala.. Od studenta se ocekuje da pise o svojim bitnim iskustvima I aktivnostima u toku formiranja grupe.
 Ako je bilo vise grupa onda se po opisu prve grupe  posle pise o drugoj grupi. 
  Datumi pocetka  i kraja grupe ili grupa eventualno jos traje. .
. Osnovni podaci o ko terapeutu ili je grupu student vodio sam  . O eventualnim bitnim odnosima I desavanjima I saradnji  sa ko terapeutom  pisace se kasnije .
 Kako je vodjena  supervizija te grupe. Ko su bili supervizori  I tipovi supervizije . Broj sati.
 Individualna supervizija sa protokolima ,
 ili supervizija zajedno sa koterapeutom , sa protokolima .
 Grupna supervizija sa protokolima .
 Peer supervizija sa protokolima .
 Direktna Supervizija – uzivo 
 O superviziji se moze pisati I kasnije posebno ako se nesto bitno desavalo.

 Sledi pretstavljanje  jednog po jednog clana te grupe. 
  Ime I godina rodjenja . naprimer  Milan P  rodjen 1991g  ili Jelena  V rodjena 1986g…  da bi mogli da razlikujemo clanove. 
 Zanimanje ;student matematike , ili vaspitacica, ili sada nezaposlen a ranije je radio kao 
 Kada je usao I kada je izasao iz grupe
Znaci sledi. deo eseja u kome  ce biti kratke bitne informacije o svakom clanu grupe: Intervju  sa kandidatima. Da li je bilo moguce napraviti klinicku procenu; potrebe i motivacija kandidata, eventualna radna klinicka dijagnoza. Da li ima elemenata poremecaja licnosti ili. Depresije , anksioznosti, povisene sumnjicavosti.. ili nekog drugog poremecaja…Ne ocekuje se ova detaljna klinicka procena kandidata ako student terapeut nije iz profesija vezanih direktno za mentalno zdravlje I klinicki rad. Dalje , kakav je utisak terapeut imao na pocetku grupe o tom clanu I da li se taj utisak menjao. Da li se promenila pocetna klinicka pretpostavka  procena ili dijagnoza  . Sta je za studenta bilo bitno u pripremnom , selektvnom interviju procene  sa kandidatom za grupu. .  Procena  clana kandidata  u odnosu na sastav  grupe I terapijske  ciljeve.  Koje su bile indikacije i eventualne relativne kontraindikacije. Da li je neko intervijuisan vise puta. Da li  je nekome odlozen prijem u grupu. i zasto. Kakvi su bili eventualni klinicki ciljevi grupe. .   
Kako je clan stigao u grupu ,  preporuka kolege ili je bio na nekoj ranijoj psihodramskoj radionici..ili je bio na individualnoj terapiji  kod studenta  terapeuta  autora CP. Koje su bile glavne tegobe  zbog kojih je buduci clan grupe stigao do studenta  terapeuta .
Kako je izgledao pripremni intervju. ili ga nije bilo jer je buduci clan bio na nekim pripremnim uvodnim grupama.. Pocetna motivacija I pocetno razumevanje grupne terapije.
Na pocetku ono bitno iz porodicne anamneza , roditelji , braca I sestre.Eventualna psihijatriska istorija u porodici I eventualna lecenja I  samoubistva u porodici.
 Pa licne anamneza, odnosi sa roditeljima i bitnim licnostima. Rani razvoj I eventualni zastoji. Koliko je moguce nesto o atachmentu.  Predskolskii razvoj., Iskustvo u skoli,da li je zlostavljan ili je bio omiljen I slicno.. uspeh u skoli  , odnosi sa vrsnjacima I autoritetima .. , eventualan univerzitet..  Navesti   eventualne traume I bitna dogadjanja u zivotu. .. Profesionalan razvoj , bitna zaposlenja . Ono bitno u psihoseksualnm razvoju,  Vazne licnosti u zivotu I odnosi sa njima.
 Eventualna ranija iskustva u psihoterapiji  I eventualno psihijatrisko lecenje. Da li je uzimao ili uzima lekove. Prekomerno uzimanje lekova , eventualna zavisnost od lekova.Eventualni uzimanje droga I prekomerno uzimanje alkohola . Nije neophodno da napisete bas sve , ali je bitno da saznamo dovoljno o clanu grupe .
 Stanje na pocetku grupne terapije. Bitni medjuljudski odnosi  I ako ima nesto bitno u mentalnom statusu 
Kako je clan ucestvovao u grupi i eventualan napredak. Da li je redovno dolazio , koliko je izostajao. .Moguci zastoji krize, izostanci. Odnosi  sa drugim clanovima grupe  I terapeutom.Medjusoba  podrska  eventualna agresija I destrukcija.  Moguci  konflikti u grupi. Kako je tog clana subjektivno doziveo terapeut.   Da li je ostao do kraja ili je ranije napustio grupu i kako.Da li je to drop out.. Kakva mu  je sociometriska pozicija u grupi  Da li je neko bio Zrtveni jarac ili maskota grupe. Bitni  Odnosi sa drugim clanovima grupe I kako je davao I primao fedbek... Eventualne promene. Koliko je bilo interpersonalnog ucenja . O svemu ovome koliko je moguce dati konkretne primere iz seansi.  Naravno o nekim clanovima pisace se vise a o nekima krace.. .. 

 Kasnije uvodjenje novih clanova u grupu  I opet  one bitne informacije kao I prethodnim clanovima I napredak tih clanova. 

RAZVOJ GRUPE  .Kako se grupa razvijala i kakve su bile razvojne faze grupe u nizu seansi.
 1: in or out , 2.: up or down . 3. near or far. i 4  zavrsna faza i eventualni kraj grupe.  Ovo ilustrovati sa primerima iz seansi.
Ako grupa jos traje sadasnje stanje grupe i broj clanova: imena...
Da li je bilo " drop out " i eventualni terapiski uspesniji izlasci iz grupe. . da li je clan postovao dogovor da ostane bar jos 3 seanse posle najave izlaska iz grupe. Clanovi koji su ostvarili terapiski napredak i izasli su u dogovoru sa terapeutom i grupom. 
Da li je student vodio grupu sam ili sa Koterapeutom. kakva je bila saradnja sa koterapeutom u pocetku I kasnije.  eventualne bitne razlike , neslaganja  sa ko terapeutom koje su se odrazile na celu grupu. Koliko se o tome razgovaralo na superviziji.
Konflikti , krize i zastoji u grupi.  Kako su uspostavljene i odrzavane neophodne granice grupe i eventualne teskoce. Kako su osnovna pravila grupne terapije uvedena u grupu i reakcije.Kako su ta pravila primenjena I granice cuvane.  Ovo se moze ilustrovati primerima iz samih seansi.Naprimer kako je student terapeut  vodio grupu u toku konflikta. 

 Sta se bitno  desavalo u toku Supervizije. : koliko je bilo seasni supervizije. ko su bili supervizori  I kakva je bila saradnja.  , individualna i grupna supervizija, peer supervizija sa grupom  studenata. Koja su saznanja i napredak studenta ostvareni u toku supervizije. I kako to student vidi po zavrsetku grupe.

2. Drugi . deo Klinickoj Eseja SPECIJALNI   DEO  SD  treba da ima minimum 6 strana 
  :to je licni slobodni  izbor studenata : nesto sto studenta  posebno interesuje , motivise , inspirise ,a u vezi 80 seansi koje je vodio.  To mogu da budu primeri iz niza seansi gde je ostvaren napredak cele grupe .. ili pojedinih clanova koji su bili protagonisti i kako je to delovalo na grupu. Primeri katarze , uspesnih kljucnih dublova ,jakih kljucnih scena ,  Miroringa koji su pokrenuli grupu i protagonistu... To moze da bude i rad na traumi ... ili konflikt u grupi.. rizik malignog  miroriga medju clanovima.Kako je to otvoreno i praceno na psihodramskoj sceni. 
Ono sto je bilo posebno bitno u seringu ili akcioni serinzi...
Da li student insistira na terapijskom ugovoru na pocetku i da li ugovor menja u toku seanse. 
To moze da bude o stepenu transparentnosti terapeuta u grupi.  Da li je terapeut svoj dozivljaj grupe nekada otvorio na psihodramskoj sceni. Terapeutovo  otvaranje i distanca. Sta je eventualno unapredilo grupni proces i koji su eventualni  rizici  Transparentnosti Terapeuta.. Odnos sa ko terapeutom .
Kakav je bio eventualni  uticaj  iskustva u Grupnoj Analizi na vodjenje psihodramskih seansi. Koliko je bilo moguce preneti  grupni proces sada i ovde na psihodramsku scenu. Uticaj Jalomove interpersonalne grupne terapije. Znaci  taj deo eseja moze da bude I nesto o teoriji Psihodrame I Grupne terapije ali sa prakticnim primerima iz seansi koje je vodio student terapeut.
Kakav je subjektivni studentov dozivljaj dogadjanja u grupi i u odnosu na pojedine clanove. Tele i Transfer u grupi. Koliko je  student  teraput mogao da  to otvori i vrati u grupu.ili na sceni ili u dijalogu.
Ovo su samo neki  primeri o cemu student u 2. delu eseja  Specijalnom Delu  SD moze da pise.. Naravno ne o svemu nabrojanom, nego sto student izabere. 
Ili nesto drugo o cemu student zeli da pise a u vezi 80 seansi.  Znaci drugi deo eseja SD  je studentov slobodan licni pristup o onome sto ga interesuje i zeli posebno da pise I da dalje razvija u svom pristupu vodjenja grupa.. Ovo moze ilustrovati sa primerima iz delova seansi ili moze da prilozi 2 ili 3 seanse po izboru , gde ce koliko je moguce pratiti Content i Proces. Znaci potrebno je da uz klinicki esej student prilozi 2 ili 3 seanse koje ce ilustrovati  prvi i  drugi deo eseja. 
Naravno ne ocekuje se da student potpuno zadovolji sve pomenuto  u eseju 1 deo . i 2 Specijalni .deo    Ne ocekuje  se da napise sve ovo sto je nabrojano. Bitno da student u eseju prikaze jasno i prakticno ono bitno u vezi 80 seansi , Svoje klinicko razumevanja i praksu i da to ilustruje primerima iz seansi. 
3. Student salje svoj CP  clanovima komisije.Ima ih 3. 
 Desava se da kod 1 clana komisije student nije imao superviziju. I da taj clan komisije ne poznaje klinicki rad studenta . Tada je potrebno da student sa tim clanom komisije ima bar 1 ili 2 konsultacije o CP , svaka konsultacija traje 90 minuta.  Posle citanja prve verzije CP treneri clanovi komisije daju svoj pismeni komentar I student pise potrebne dopune.
 Sledi odbrana CP . Student  i 3 clana komisije imaju razgovor o klinickom eseju CP , a i o studentovom iskustvu i razumevanje prakse i teorije  psihodrame i grupne terapije. Razgovor traje  oko  90 minuta. Ovom razgovoru mogu prisustvovati i ostali zainteresovani student ako se sa time slaze student koji brani CP.  
Da pojasnim : naprimer u septembru 2013 bile su 2 grupne supervizije.Ono sto su studenti  izneli na superviziji: niz dobro opisanih seansi  i kasnija vrlo dobra diskusija u toku supervizije: to je vec deo solidne osnove za klinicki esej. Znaci to prosiriti sa razvojem grupe u toku 80 seansi... i jos u 2. delu  pisati o onome sto studenta posebno interesuje u toku 80 seansi. To je potpuno dovoljno za solidnu  osnovu  Klinckog i  Eseja I to ce se kasnije prosiriti..    ..

novembar 2013  .Posle niza razgovora sa diplomcima SPA I trenerima  ovo je dopunjeno u maju 2017
Dusan Potkonjak
 

bottom of page